Ogłoszenia duszpasterskie
I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020 r.

Dziś rozpoczynamy Adwent – okres pobożnego i radosnego oczekiwania ma przyjście Pana. Rozpoczynamy także nowy rok liturgiczny, którego motto brzmi: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. „Bóg zapłać” wszystkie za Wasze ofiary!

Przypominamy, że Abp katowicki udzielił wszystkim wiernym do odwołania dyspensy do obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., co nie zwalnia z III przykazania Dekalogu: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił! Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu. Nasz kościół jest otwarty w ciągu dnia dla indywidualnej modlitwy.

Nabożeństwo różańcowe za zmarłych zalecanych dziś o 14.45.

Zapraszamy na roraty – od poniedziałku do czwartku o 18.00, w piątek o 16.30, a w soboty o godz. 8.00. Roraty dla dorosłych w piątki o 18.00. W rym roku będą hybrydowe, czyli po części tu w kościele, a po części przed ekranami. Dzieci które będą uczestniczyć przed ekranem – prosimy by zapaliły lampiony w swoich domach; a dzieci, które przyjdą do kościoła – by użyły ich w czasie drogi z domu do kościoła i potem od razu usiadły z lampionami w ławkach. Obrazki roratnie będą rozdawane po Mszach roratnich oraz będą zostawiane z tyłu kościoła dla tych, którzy będą uczestniczyli zdalnie. Tam będzie też skarbona na odpowiedzi. Można skorzystać również ze stron internetowych roraty.malygosc.pl lub holyweek.pl.

W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca wraz z tradycyjnymi nabożeństwami. Zachęcamy do spowiedzi i Komunii św. wynagradzającej.

W piątek przypada wspomnienie św. Barbary - święto patronalne naszych górników i osób związanych z górnictwem. Tradycyjnie w czasie Mszy św. „barbórkowej” o 9.30 będziemy modlić się za górników i pracowników górnictwa oraz za emerytów i rencistów górniczych oraz w intencji ich rodzin. Zapraszamy górników w strojach galowych. Z racji Barbórki Abp Wiktor Skworc udzielił wszystkim wiernym dyspensy od postu piątkowego. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.

Dzisiejsza I Niedziela Adwentu jest niedzielą trzeźwości - na ołtarzu Bożego Miłosierdzia znajduje się Księga Trzeźwości, do której można wpisywać swoje adwentowe postanowienia w zakresie trzeźwości i abstynencji. W przedsionku kościoła można zaopatrzyć w opłatki na stół wigilijny w niedziele oraz w tygodniu po roratach). Świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom są na stoliku z tyłu kościoła – samoobsługa – ofiarę prosimy wrzucić do skarbony za prasę.

Kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii, a przed kościołem odbędzie się zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Zachęcamy do czytania Gościa Niedzielnego. W najnowszym numerze znajdziemy m.in. kalendarz ścienny na 2021 rok z wizerunkami świętych; początek cyklu adwentowego "Objawiło się życie" oraz rozmowę z ojcem Jackiem Salijem o skandalach w Kościele i odchodzeniu młodych od wiary. Jest też nowy adwentowy numer Małego Gościa Niedzielnego.

  

Dziś już można zabrać Aniołki akcji „Aniołek dla Bliźniego”, oraz symboliczne bombki akcji „Paczuszka dla Maluszka” – Fundacja Małych Stópek rekomendowała, byśmy te dary przekazali na rzecz dzieci przebywających w Hospicjum Cordis stąd preferowane artykuły: chusteczki nawilżane, podkłady higieniczne 90x60, pampersy r. 6 i większe, artykuły pielęgnacyjno-higieniczne do ciała dzieci (zwłaszcza z firmy Nivea i Bambino).

Chorych i osłabionych wiekiem odwidzimy z posługą sakramentalną w soboty 12 lub 19 grudnia.

  

W ostatnim czasie zmarli:

- śp. Gerard Stefan Skutela, l. 79, zam. przy ul. Reja

- śp. Herbert Kucz, l. 77, zam. w Mikołowie, poprzednio przy ul. Wodnej