Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 9 kwietnia 2017 r.

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Jednocześnie rozpoczynamy Wielki Tydzień, który doprowadzi nas do szczytu całego roku liturgicznego – do Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii, a przed kościołem członkowie parafialnej Caritas przeprowadzą zbiórkę na objęte naszym patronatem rodziny Syryjskie z Aleppo – serdeczne „Bóg zapłać” za Wasze ofiary.

Dziś o godz. 14.45 ostatnie Gorzkie Żale z Kazaniem pasyjnym.

Do Wielkiej Środy włącznie liturgie i nabożeństwa będą jak zwykle. W Wielki Czwartek rano będzie Liturgia Słowa i komunia św. dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć wieczorem.

Kancelaria parafialna będzie czynna w poniedziałek i wtorek rano (8.45-10.00), a w środę wieczorem (18.45-20.00). Po świętach będzie czynna od czwartku 20.04.2017 r.

Zachęcamy, by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego, czyli przed wieczorem Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę spowiedź będzie w ograniczonym zakresie. Okazji do spowiedzi św. w tym tygodniu będzie wiele:

- w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od 7.30 do 9.00 i od 15.00 do 18.00.

- w Wielki Czwartek od 7.30 do 9.00 i od 15.00 do 17.30.

- w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 8.00 do 10.00 i od 15.00 do 16.30 (tylko jeden kapłan).

Dodatkowa okazja do spowiedzi w sąsiednich parafiach „Noc konfesjonałów”:

- w Wielki Wtorek na Kosztowach 20.00-24.00;

- w Wielką Środę: w Brzęczkowicach do 23.00 i na Bończyku - 20.00-24.00.

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 (w Wielki Czwartek), na którą wszystkich serdecznie zapraszamy, rozpoczniemy obchód Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Po zakończeniu liturgii zaśpiewamy I część Gorzkich Żali. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00.

W Wielki Piątek adorację w Ciemnicy rozpoczniemy od godz. 7.00. O 8.00 odmówimy „Ciemną Jutrznię”, a o 9.00, w godzinie rozpoczęcia Drogi Krzyżowej przez Pana Jezusa, odprawimy ostatnie w tym roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Potem zaśpiewamy II część Gorzkich Żali. O 16.30 zaśpiewamy III część Gorzkich Żali a o 17.00 rozpocznie się najważniejsza celebracja tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. Na liturgię Męki Pańskiej prosimy przynieść kwiaty do Bożego Grobu (inaczej niż było dotychczas), które złożymy w Grobie Pańskim po adoracji Krzyża. Po tej liturgii Koronka do Miłosierdzia Bożego i indywidualna adoracja. Czuwanie przy Bożym Grobie do godz. 21.00.

W Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 7.00 do 16.30. O 8.00 odmówimy „Ciemną Jutrznię”. Pokarmy na stół wielkanocny będziemy błogosławić od godz. 10.00 do 15.00 o każdej pełnej godzinie. Od godz. 16.30 do 19.30 kościół będzie zamknięty, by przygotować go do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego prosimy wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu kościoła na godz. 16.30.

W Wielki Piątek (przy drzwiach kościoła) i Wielką Sobotę (przy Krzyżu adoracji) zbierzemy ofiarę na Boży Grób w Jerozolimie i chrześcijan w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli post ścisły) i zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę (czyli do Mszy św. Wigilii Paschalnej), aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.

Uroczysty obchód Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Wigilią Paschalną w Wielką Noc, modlitewnym czuwaniem  na cześć Pana, (w sobotę) o godz. 20.00. Rozpoczniemy od poświęcenia ognia i paschału na zewnątrz kościoła i zachęcamy, by tam się zebrać wokół ogniska. Centralnym przeżyciem tej Liturgii Wielkiej Nocy będzie odnowienie przyrzeczeń Chrztu Św. Radość Zmartwychwstania Pańskiego pójdziemy ogłosić światu w Procesji Rezurekcyjnej bezpośrednio po Wigilii Paschalnej. Na to najważniejsze przeżycie całego roku liturgicznego zapraszamy wszystkich parafian, zwłaszcza poczty sztandarowe, górników w mundurach, panów i panie w strojach ludowych. Pozostałe Msze św. Wielkanocne jak w niedzielę od godz. 8.00 (nie będzie Mszy św. o 6.30). Zapraszamy także na uroczyste Nieszpory Wielkanocne o godz. 15.00. Kolekta Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego będzie przeznaczona na potrzeby remontowe naszej parafii – remont dzwonnicy.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. w porządku niedzielnym za wyjątkiem nieszporów. Kolekta tego dnia będzie przeznaczona na Wydział Teologiczny UŚ i KUL.

Zachęcamy do czytania Gościa Niedzielnego – w najnowszym numerze przeczytamy m.in. o zwycięstwie Serca Maryi, o tym, kiedy została odprawiona pierwsza Msza św. oraz o relikwiach Krzyża Świętego. Na stoliku z prasą są również „paschaliki” Caritas (6 zł).

- śp. Urszula Ćmok z d. Krawczyk, l. 78, zam. w Tychach

- śp. Krzysztof Lelito, l. 40, zam. przy ul. Dworcowej